sobota, 8 października 2016

Poniedziałkowe 5 przesyłek

Dzień Dobry!!!

Dzisiaj zaprezentuje przesyłki z poniedziałku 3.10.2016r.
Trochę ich było bo aż pięć i całkiem fajne :)

1. Pierwsza przesyłka jest od Nadleśnictwa Cybinka.

Nadleśnictwo Cybinka zajmuje obszar o powierzchni 22 493,3 ha w rejonie należącym do najcieplejszych i zarazem ubogich w opady w Polsce.

Położone jest w trzech powiatach: krośnieńskim, słubickim i sulęcińskim, w północno-zachodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Zielona Góra, w makroregionie - Pojezierzy Łagowskich. Składa się z trzech obrębów (obręb leśny to część nadleśnictwa o drzewostanie rosnącym w podobnych warunkach ze wspólnym planem zagospodarowania lasu) : Białków, Rybaki, Radzików.
Cały obszar nadleśnictwa położony jest na równinie z nielicznymi pagórkami morenowymi (morena - materiał skalny transportowany przez lodowiec) i krawędziami dolin rzecznych. 
Nadleśnictwo leży w zlewniach (zlewnia - obszar, z którego wody spływają do jednej rzeki) Odry, Pliszki, Ilanki oraz Kanału Lubońskiego. 
Najniższy punkt (w wysokościach bezwzględnych) to 30,9 m n.p.m. znajduje się nad rzeką Pliszką, przy jej ujściu do Odry. Punktem najwyższym są okolice wsi Bargów - 109 m n.p.m. 
Tutejszy klimat ma głównie cechy klimatu atlantyckiego o łagodnych zimach, chłodnych latach i małej amplitudzie wahań temperatury. Jest to rejon należący do najcieplejszych i ubogich w opady w Polsce. Częstym zjawiskiem są, powtarzające się huraganowe wiatry wiejące z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.
Klimat nadleśnictwa jest korzystny dla rozwoju roślinności, dzięki łagodnym temperaturom. 

Obszar ten charakteryzuje się dużą lesistością oraz występowaniem licznych drzew - pomników przyrody.

W przesyłce było:

  • 3 książeczki dla dzieci
  • 3 informatory
  • 4 liski
  • 2 zestawy karteczek samoprzylepnych
  • 4 linijki



2. Druga przesyłka jest od Urząd miasta i gminy Miastko.

Miasto i gmina Miastko położone są w zachodniej części woj. pomorskiego (pow. bytowski) na granicy z woj. zachodniopomorskim. Walory krajoznawczo – turystyczne gminy Miastko tworzą tu istniejące warunki naturalne. Są to przede wszystkim silnie zróżnicowana rzeźba ze znacznymi deniwelacjami terenu, liczne wzgórza morenowe (dochodzące do +237,5m n.p.m. - Rozwaliny w Szybskich Górach) porośnięte lasami zasobnymi w runo leśne i zwierzynę łowną, teren z jeziorami polodowcowymi o czystych wodach obfitujących w ryby oraz bogata sieć rzeczna. Uzupełnieniem są atrakcyjne szlaki turystyki pieszej i rowerowej, które umożliwiają turystom dotarcie do osobliwości przyrodniczych i architektonicznych. Znaczna część gminy objęta została prawnymi formami ochrony przyrody. Obszary krajobrazu chronionego:
“Jezioro Bobięcińskie Wielkie ze Skibką Górą” i “Źródliskowy obszar rzek Brdy i Wieprzy na wschód od Miastka” charakteryzują się dużą lesistością i gęstą siecią wód powierzchniowych. Ich wartość podnoszą naturalne rezerwaty przyrody, liczne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej (stare drzewa i głazy narzutowe) oraz inne osobliwości przyrodnicze, a także cenne pamiątki historyczne i kulturowe

Największym atutem gminy jest jakość środowiska przyrodniczego o znacznym zróżnicowaniu topograficznym i fizjograficznym dzikiego, charakteryzującego się surowym pięknem terenu. Gmina Miastko oferuje poszukiwaną ciszę, harmonię mało przekształconego krajobrazu i możliwość bliskiego kontaktu z niezmienioną przez człowieka przyrodą. Stanowi krainę, gdzie można aktywnie spędzić wolny czas z dala od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu. Czyste środowisko przyrodnicze, młodoglacjalna rzeźba terenu, zwarte kompleksy leśne, występowanie unikatowych jezior lobeliowych, obszary źródliskowe rzek Brdy i Wieprzy, znaczna ilość zabytków kultury materialnej i dostatecznie rozwinięta baza turystyczna pozwalają stwierdzić, że obszar gminy Miastko odznacza się atrakcyjnymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi. Atrakcyjność turystyczną gminy Miastko zwiększają licznie występujące zabytki architektoniczne oraz stanowiska archeologiczne (grodziska i osady słowiańskie) sprzed wieków. Zabytki architektury pochodzą najczęściej z XVIII i XIX wieku. Są to: budowle sakralne, pałace, dworki, budynki mieszkalne i obiekty gospodarcze. Warto zwrócić uwagę na parki przypałacowe, podworskie i wiejskie z XIX w. Teren gminy odznacza się znaczną ich liczbą i oprócz tego, że zawierają wspaniałe kolekcje drzew rodzimych i egzotycznych, tworzą one przejście od walorów przyrodniczych do kulturowych.

Co warto obejrzeć ?

  1. kościół parafialny NMP Wspomożenia Wiernych – budowla późnobarokowa z 1730 r.budynek gospodarczy (dzisiejsza ul. Rybacka 12/16)
  2. cerkiew greckokatolicka pw. św. Włodzimierza i Olgi, przy dzisiejszej ul. Rybackiej – wybudowany w 1905 r. dom, adaptowany w latach 80. XX w. na świątynięgreckokatolicką
  3. kamienice przy dzisiejszych ulicach Armii Krajowej (kamieniczki z początku XX w.), Dworcowej (kamieniczki z lat 1923-1924), Kazimierza Wielkiego (Dom Pomorski – były hotel, dom nr 2 z początku XX w., dom nr 28 szachulcowo-murowany z końca XIX w.), Koszalińskiej (kamieniczki z secesyjnymi elewacjamiz początku XX w.) i Słowackiego (kamieniczki z XIX w.)
  4. wzniesiony tuż przed I wojną światową neogotycki budynek sądu z czerwonej cegły, połączony z Państwową Szkołą Muzyczną pierwszego stopnia im. Fryderyka Chopina (dzisiejsza ul. Armii Krajowej)
  5. budynek poczty z początku XX w. (dzisiejsza ul. Armii Krajowej)
  6. budynek Komendy Rejonowej Policji – neogotycki budynek z czerwonej cegły, w czasach socjalizmu mieściła się w nim siedziba Miejskiej Rady Narodowej i K.P.MO, a przed II wojną światową znajdował się tu Urząd Skarbowy i Celny
  7. neogotycki ceglany budynek dworca kolejowego z 1904 r. przy dzisiejszej ulicy Dworcowej
  8. kolejowa stacja wodna z 1900 r.
  9. wieża ciśnień na Zatorzu
  10. budynek Przedszkola nr 1 – otynkowany budynek szachulcowy z XVIII w.
  11. budynek Szkoły Podstawowej nr 1 – w okresie międzywojennym była tu Szkoła Miejska – podstawowa i średnia
  12. budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących – budynek dawnej Królewskiej Szkoły Tkackiej, gdzie w latach 1814-1873 kształcili się sukiennicy; w latach 1876-1920 mieścił się tu Zakład Przygotowujący do Stanu Nauczycielskiego; po II wojnie światowej w budynku rozpoczęło swoją działalność liceum ogólnokształcące; w latach 70. XX wieku dokonano modernizacji siedziby liceum – w ramach Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów dobudowano jedno piętro i salę gimnastyczną wraz z zapleczem
  13. okazały budynek starego młyna gospodarczego z początku XX w.
  14. Fabryka sukiennicza Ludwiga Ferdynanda Klatta – przy dzisiejszej ul. Fabrycznej. Założona w 1856 r.[18] W budynkach fabrycznych od roku 1962 działała Fabryka Rękawiczek i Odzieży Skórzanej. Później znajdowała się tam prywatna fabryka konfekcji skórzanej do 2008 roku.
  15. Fabryki sukiennicza Meschkego założona została w 1866 r. Budynek umiejscowiony był na zakręcie dzisiejszej ulicy Bolesława Chrobrego. Po II wojnie światowej wyposażenie fabryki Meschkego wywieziono w głąb ZSRR jako trofeum wojenne, a w budynkach umieszczono fabrykę mebli. Na początku XXI wieku zabytkowe zabudowania zostały zburzone[18]
  16. Fabryka sukiennicza Neumanna – pozostałości po kompleksie budynków na dzisiejszej ul. Zielonej po byłej fabryce sukienniczej Neumanna; fabrykę sukienniczą Neumanna założono w 1845 r. (była to już trzecia fabryka, jaką w owych czasach posiadało Miastko); fabryka spłonęła latem 1945 roku[18]
  17. 5-metrowy cokół pomnika w parku przed Urzędem Miasta i Gminy – po I wojnie światowej na cokole stał odsłonięty w 1926 r. pomnik upamiętniający poległych żołnierzy autorstwa Emila Cauera Młodszego przedstawiający rycerza w zakonnym płaszczu[19]. W latach 60. XX w. decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej sylwetkę rycerza usunięto z cokołu, a w jej miejsce umieszczono piastowskiego orła białego, zaś u podstawy cokołu – tablicę upamiętniającą „wyzwoleńczą” Armię Czerwoną z napisem: Chwała wyzwolicielom Ziemi Miasteckiej 3 III 1945. Na początku lat 90. XX w. tablicę pokryto tynkiem. W 2010 w ramach rewitalizacji parku cokół zdemontowano.
  18. cokół pomnika za kościołem NMP Wspomożenia Wiernych (od strony prezbiterium) – do końca II wojny światowej na cokole znajdowała się figura Otto von Bismarcka (świadectwem po dawnym pomniku są widoczne do dziś ślady po wyrytym na cokole napisie). Po wojnie na postumencie umieszczono figurę Chrystusa Króla

A w przesyłce było:


  • magnes
  • naklejka
  • smycz
  • 3 pocztówki




3. Trzecia przesyłka jest od Nadleśnictwo Myślibórz.

Nadleśnictwo Myślibórz jako jednostkę administracyjną Lasów Państwowych utworzono 01.01.1995r. z poprzedniego obrębu Dziczy Las i Myślibórz.


Nadleśnictwo Myślibórz jest nadleśnictwem jednoobrębowym o powierzchni ogólnej 13 021,41 ha, w tym powierzchnia leśna 12 076,38 ha. Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 675,96 km2. Grunty nadleśnictwa położone są w całości na obszarze województwa zachodniopomorskiego, na terenie trzech starostw powiatowych: Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce.

Pod względem przyrodniczo leśnym leży w I krainie przyrodniczo leśnej-Bałtyckiej, dzielnicy Pojezierza Wałecko Myśliborskiego, mezoregionie Pojezierza Myśliborsko-Choszczańskiego. Sąsiadującymi nadleśnictwami graniczącymi z nadleśnictwem Myślibórz są nadleśnictwa: Gryfino, Choszczno, Barlinek, Różańsko, Mieszkowice, Chojna. Ukształtowanie terenu na którym położone jest nadleśnictwo nastąpiło podczas ostatniego zlodowacenia-Bałtyckiego i obejmuje moreny czołowe i denne co daje niepowtarzalny pagórkowaty krajobraz. Śladami działalności lodowca są też liczne jeziora głównie rynnowe ułożone w formie łańcuchów. Różnica wzniesień wynosi 61 m. Najwyżej położony punkt znajduje się w okolicy Przydarłowa 106,8 m.n.p.m. a najniżej jezioro Długie 49,5 m.n.p.m.
Klimat terenu nadleśnictwa posiada przewagę cech klimatu morskiego tj. mała amplituda temperatur rocznych.
Obecnie nadleśnictwo podzielone jest na 9 leśnictw i jedno gospodarstwo szkółkarskie.


W przesyłce było:
  • informator
  • długopis
  • ołówek


4. Czwarta przesyłka jest od Gmina Przykona.

 Gmina Przykona -Powierzchnia gminy wynosi, 111 km2. Na jej terenie znajdują się 33 miejscowości, które zamieszkuje łącznie 4250 mieszkańców. W środkowej części gminy znajduje się zbiornik wodny o powierzchni ok. 140ha. Na środku zbiornika znajduje się wyspa której powierzchnia wynosi ok. 3 ha. Wzdłuż wschodnich brzegów zbiornika rozpościera się duży kompleks lasów, którego część jest zaliczana do obszaru krajobrazu chronionego.



W przesyłce znaleźliśmy:

  • pocztówkę




5. Piąta i ostatnia na dziś przesyłka jest od Nadleśnictwa Jedwabno.


Nadleśnictwo Jedwabno położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego w gminach: Jedwabno, Pasym, Wielbark (powiat szczycieński),  Olsztynek, Purda (powiat olsztyński)  Janowo, Nidzica (powiat nidzicki).
Siedziba Nadleśnictwa mieści się w Jedwabnie, miejscowości gminnej leżącej około 45 km na południowy-wschód od Olsztyna.

Swym zasięgiem terytorialnym Nadleśnictwo Jedwabno obejmuje część Równiny Mazurskiej oraz Pojezierza Olsztyńskiego. Lasy Nadleśnictwa wchodzą w skład Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, stanowiąc jej środkową i południową część.

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo położone jest w Krainie II Mazursko-Podlaskiej w południowej części Dzielnicy 2 - Równiny Mazurskiej, a także (niewielki fragment) w południowo-zachodniej części Nadleśnictwa położony jest w zasięgu Krainy IV Mazowiecko-Podlaskiej, Dzielnicy 1 Niziny Północno-Mazowieckiej, Mezoregionie 1b Wysoczyzny Ciechanowsko-Płońskiej.

W przesyłce znaleźliśmy:
  • mapa
  • informator



Za wszystkie przesyłki 
DZIĘKUJEMY!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz